Palava ilmaga kandmine

Seoses saabunud palavate ilmadega tuletan meelde, et beebide puhul tuleb kindlasti jälgida, et nad ei oleks ülekuumenenud.

Riietumine
 • kasuta hingavaid riideid – linane ja bambusviskoosi kiud on jahe ja hingav, samuti on siid palavaks ilmaks täiesti superkiud. Puuvill on ka hea, kuid arvestama peab, et palju higistava lapse puhul võib see puuvillane riideese muutuda külmaks ja märjaks vastu beebi ihu.
 • varja beebi õrna ihu päikese eest. Kasuta selleks pikki varrukaid, pika kaelaosaga mütse, päikesekreemi, päikesevarju jne või kõiki neid koos. Kui võimalik, ära mine õue vahemikus 10-14 kui päike on kõige intensiivsem.
 • lapsekandmine on suurepärane tööriist su igapäeva lihtsamaks tegemiseks, iga vahend (ka ergonoomiline) ei ole siiski alati alati sobilik. Kuuma ilmaga väldi võimalusel seljataguse polsterdusega beebisisu. Kui õues on palav, siis koti kangas + beebisisu + teie enda kehasoojused võib olla kokku üks halb kompott. Samuti on kuuma ilmaga liig paks veniv trikoolina, mida peab siduses lapse selja taga olema kolm kihti.
 • jah, päikese eest peab last kaitsma kuid hingamine on olulisem! Ära kata lapse nägu kapuutsiga või lina paneeliosa kangaga. Me kordame kogu aeg üle, et lapsel tohib olla kaelatagune kaetud kuniks umbes kõrva keskosani. Ehk siis kõrvanibu tohib olla kaetud, kõrva ülemine osa peab olema väljas. Ainult nii saad olla kindel, et beebi pisikesel ninal on piisavalt hea ligipääs õhule. Beebi kukalt võid toetada (või siis tema pead päikese eest varjata) *ühelt poolt* kinnitatud kapuutsiga või *ühelt* õlalt tuleva linaga.
 • kuuma ilmaga saab beebi keha oma temperatuuri paremini reguleerida, kui varbad on paljad. Siis on hea kasutada päikesevarju, ei pea muretsema, et päike varbaid näpistab.
 • jälgi, et beebi põsed ei oleks punased, jälgi tema kehatemperatuuri, anna talle palju juua (rinnapiimal beebidele piisab rinnapiimast 😉 )
 • puusal ja seljas kandes on teil mõlemal veidi vähem palav, kuid seljas kandes peab sul säilima võimalus lapse olukorda kogu aeg hinnata – on selleks siis keegi teine (täiskasvanu) veel või kasutad ise väikeseid pihu-peegleid, telefoni selfie-kaamerat või mööduvaid peegelseinu. Neid kõige pisemaid on ikka kindlam täpselt enda silma all hoida 🙂
 • vahel räägitakse ka beebide ainult mähkmetes kandmisest. See idee mõtle läbi oma kandmisvahendit hinnates. Õhukesse pehmesse linasse võib laps tõesti ehk minna vaid mähkmega. Tugevama koti paneel võib higistavaid põlveõndlaid soonida ja hõõruda ja väikesed õhukesed retuusid või säärised on lõpuks palju parem idee, hoolimata palavusest.
 • vaata üle ka enda riietus ja materjalid, mida kannad. Sinu ülekuumenev keha kuumutab ka last. Ära lase beebil uinuda põsk vastu su paljast nahka, kui sul ei ole piisavalt kõrget riietust endal, siis säti sinna alla väike õhuke rätik. Niiskes ja palavas nahk vastu nahka võib olla valus.
 • Kihiline riietus on beebide puhul parim. Eesti jaburas ilmas võib pika päeva jooksul õues korduvalt olla vaja 2 kihti juurde panna, siis võtta ära üks ja siis veel see teine…ja siis neid jälle tagasi lisada. Eelista mitut õhemat kihti ühele paksule. Kui hakkad ühte kihti juurde lisama ja jääd kahtlema, kas seda ikka on vaja, siis ära pane. See on hea lihtne reegel mille järgi toimetada.
 • tee võimalusel kandmisest puhkepause.
  Ära kanna kui palavusest käib sul pea ringi, silme ees virvendab. Otsi varjuline koht ja lase beebil teki peal jahtuda, puhka ka ise, joo vett, sina oled ka oluline ❤️

Lisa oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga