Me peame rääkima nägu väljapoole kandmisest…

Kuna filmides ja sarjades on lapsekandmine enamjaolt esindatud nägu väljapoole kandmisvahendites (ilmselt sellepärast, et nunnust palgatud lapsnäitlejast viimast võtta), siis just sellisena seostub lapsekandmine tihti kõrvalseisjatele, kes sellest teemast ise veel midagi ei tea. Ergonoomilise lapsekandmise kohta, kus laps on oma loomulikus asendis (kõht kandja poole, selg veidi kumer, põlvest põlveni toetatult), ohitakse “appi…kui kõveras see beebi seal on…kas tal halb ei ole…”. Olles telekast seda lapsekandmist vaid selliselt esindatult näinud, ei tule lapsevanemad muidugi selle pealegi, et on ka teistsuguseid (ja palju paremaid) võimalusi see suurepärane tööriist enda jaoks tööle panna ja nii nad just seesuguseid kotte endale poodi nõudma jooksevad.
Nii nagu sünnitamine on filmides tihti günekoloogi toolides (ma vaatan SULLE otsa, Rachel Green!) ja reaalses elus õnneks hoopis midagi muud, ei tohiks ka lapsekandmise puhul siiski filmidest eeskuju võtta.

Meredith Greyl on laps lapsekandmisvahendis. Last kandmisvahendist välja ei paista. Pildil on kiri "Ee...Meredith! Oled sa kindel, et su lapsega kõik ok on?"
Veel lihtsam on lapsnäitlejat üldse mitte palgata ja suruda suvalisse kandmisvahendisse lihtsalt mingeid suvalisi asju, nt riideid, pehmeid mänguloomi?

Jah, kandmisnõustajana puutun ma kokku kõikvõimalike olukordadega ja nägu väljapoole variant on ka oluline võimalus umbes paaril protsendil juhtudest, kus teistmoodi lihtsalt ei saa, aga tavaolukorras ma seda asendit ei soovita.

Miks?

Füüsiline pool:

Mees hoiab beebit rinnal, beebil on rohelise joonega rõhutatud kumer C-selg. Nägu väljapoole asendis oleks lapse selg kas sirge või lausa nõgus.
Beebi selg ei ole sirge vaid kumer.

Lapse selgroog on sündides lauge C-tähe kujuline. Lisa S-kaar kasvab juurde alles siis kui laps hakkab end püsti ajama ning kõndima. Kandja rinnale konnaasendisse seotuna on beebi selg talle loomulikus asendis. Kui beebi kandmisvahendita rinnale võtta, siis ongi ta selg veidi kumer. Hea ergonoomilise kandmisvahendi tunnebki ära selle järgi, et laps saab olla talle loomulikus asendis, lihtsalt kandja saab end sirgu ajada ja käed vabaks. Kui laps panna kandmisvahendisse nägu väljapoole, on tema selg sunnitud sirgeks. Tihti pole sellises kandmisvahendis tal ka pead kuskile toetada, see siis kas kaldub tal ette enda rinnale (nii võib tekkida lämbumisoht) või toetab ta pea taha kandja rinnale – see asend sunnib aga ta kumera selja lausa nõgusaks. Kindlasti pole see sundasend beebi seljale pikema kandmise puhul mugav. Kui muidu kumer selg on pikemat aega sunnitud nõgusas asendis, siis võrdleksin ma seda täiskasvanule vanni põhja küürimisena. Ka see on su seljale ebaloomulik sundasend. Kui pikalt selliselt oma selga hoiad, siis kas sirutad valugrimass näos end püsti ajades? Nurud partnerilt õhtul ehk seljamassaaži? Kui laps õhtul jaurab ja ta pole näljane, unine, märja mähkmega ega taha mängida, siis tõenäoliselt annab vanem, kellel mõistus otsas, talle lihtsalt gaasirohtu…sest miks ta ikka muidu jaurab.

Kui kasutusjuhendeid lugeda, siis on tavaliselt nägu ettepoole kandmist võimaldavate kõhukottide juhendites kirjas punkt, et laps ei tohiks sellises asendis kindlasti magama jääda. Magava lapse pea vajub ettepoole rippu, lõug vastu lapse rindkere. Proovi ise pea oma rinnale suruda ja tunned, kuidas palju raskem on korralikult õhku sisse hingata. Beebil pole lihased piisavalt tugevad, et end ise sellest asendist päästa. Täiskasvanul, kes last kannab, puudub lapsega silmkontakt. Ta ei näe, kas lapsel on kõik hästi, kas ta saab korralikult hingata ning ega ta seal magades vahepeal toitu välja ei aja. Magav laps tuleb KOHESELT nägu väljapoole asendist õiget pidi keerata!

Kui kott on lisaks kitsa jalgevahega…

Konn ja beebi konnaasendis. Nägu väljapoole asendis on beebile loomulikku konnaasendit raske saavutada.
Nn konnaasendis on lapse põlved kõrgemal kui pepu. Lapse jalad moodustavad M-tähe.

Kuna tihti on nägu väljapoole kandmist võimaldavad kõhukotid kitsa jalgevahega, siis ei saa me mööda nende mõjust lapse puusadele. Seda tüüpi kandmisvahendid ei toeta lapsele nii olulist konnaasendit. Konnaasendis on lapse põlved toetatud püsimaks pepust ülevalpool (inglisekeelses maailmas tuntud ka kui M-position, sest lapse jalad ja pepu moodustavad M-tähe). Kui lapsel on puusaliiges sündides ebaküps, siis see tähendab, et liigest moodustava vaagnaluu nn katus pole sünnimomendiks piisavalt välja arenenud. Kui seda “klõpsu” välja kutsudes või voldikeste järgi vaadates varem ei avastata, siis selgub see tõenäoliselt alles lapse 3.elukuul puusadele tehtavas ultrahelis. Last kolm kuud konnaasendis kandnuna olete teinud juba enda poolt kõik, et lapse puusad areneksid õigesti ja hästi. Konnaasendis on beebi reieluu kõige sügaval puusanapas sees, ja see nn katus saab vaikselt omas tempos kasvada ja tugevneda. Ebaküpse puusaliigesega lapsed peaksid kitsa jalgevahega kottidest kindlasti väga kaugele hoidma. Gravitatsioon sikutab sirgeid jalgu allapoole ja halvimal juhul tekib puusaluu nihestus, kus puusaluu oma soklist lihtsalt välja vajub. Ka tervete puusadega lastele ei ole kitsa jalgevahega kott hea. Kui konnaasend tekitab lapsele mugava iste, kus ta on toetatud põlvest põlveni, siis kitsa jalgevahega kottidel on lapse kogu keharaskus koondunud tema jalgevahesse. Mugav? Vaevalt. Odavamate kandekottide puhul võib kitsas jalgevahe tekitada ka lapse sisereitel hõõrdumist. Jah, nüüdseks on valikusse tulnud ka mõned kotid, mis last ka sellises asendis põlvest-põlveni toetavad ja põlved pepust kõrgemal hoiavad…siiski on ka nende kasutusjuhendis soovitatud selles asendis hoida last maksimaalselt 15min korraga ja seda turvalises ja tuttavas keskkonnas.

Kandja kehale on laps nägu väljapoole asendis palju raskem. Raskus on suunatud kandja kehast eemale, raskuskese on paigast ära ja õlad ning alaselg kannavad palju suuremat koormust kui peaks.

Psühholoogiline pool: ülestimulatsioon ja puuduv turvakontakt.

Vastsündinud lapse aju ei suuda veel otsustada millist infot töödelda ja millist ignoreerida. Meie ajud teevad neid otsuseid päevad läbi – aegajalt jalutame ka tuttavast inimesest ülbe näoga mööda, sest meie aju on seda infot ignoreerinud, otsustades, et olulisem on hinnata lähenevate autode kiirust, vilkuvaid valgusfoori tulesid või jooksuga lähenevat koera.  Lapse aju aga töötleb ja protsessib iga vilkuvat tulukest, iga võbelevat lehekest, iga mööduvat autot ja lähenevat inimest. See tekitab omakorda aga ülestimulatsiooni ja stressi. Kaitserefleksina jääb kurnatud laps tõenäoliselt sinna kotti rippu magama, nagu ma enne aga juba kirjutasin, ei ole nägu ettepoole magamine soovitav.

Laps õpib maailma tundma läbi ema ja isa või mõne teise turvalise isiku reaktsioone jälgides. Nii õpib ta käituma ise läbitehtud olukordades samamoodi. Kuidas käitub see suur inimene kui koer haugatab, kõlab tugev autosignaal või saluudipauk? Kas peab püsima rahulik või on nüüd õigus olla paanikas ja hirmul? Nägu väljapoole asendis tal seda õppimisvõimalust pole.

Kui lapsel on võimalus jälgida täiskasvanu suud rääkides, on see hea tema enda kõne arengule. Kuidas täiskasvanu suus liigub sõnu moodustades keel, kuidas liiguvad huuled. Millist hääletooni kasutab ema, kui ta räägib tuttava inimesega, millist hääletooni kasutab ta võõra inimesega vesteldes.

Nagu enne ka magamajäämise punkti juures sai mainitud, ei näe kandja last. On ta ehmunud? Laps on laia maailma poole üksi, saamata vajadusel turvakontakti ema või isaga. Vastutulevate hirmutavate olukordadega puutub esimesena kokku laps. Ehmudes läbib lapse keha haaramisrefleks, nägu väljapoole asendis haarab ta tühja õhku ja ei saa end hirmu tundes turvaliselt kandja põue peita.

Vaata videot!

Buzzidill tegi kunagi valmis video sellest, mida ja kuidas näeb laps nägu väljapoole kandmisvahendis vs olles kandjal kõrgel seljas, kus vaateväli säilib kuid samas on olemas turvakontakt kandjaga.

Tihti räägitakse väga uudishimulikust lapsest, kes nägu kandja poole kuidagi rahul ei ole. Parem oleks sel juhul kanda last puusal, või hiljem, kui laps on suurem, ka ülevalpool seljal nii, et laps üle kandja õla maailma saaks uudistada. Väiksema lapse puhul on tal puusal vaateväli suurem, samal ajal säilib see nii oluline turvakontakt kandjaga.

Dr. Henrik Norholt on maailmas üks väheseid, kes on uurinud lapsekandmise mõju lapse psüholoogilisele ja motoorsele arengule ja on teinud seda aktiivselt aastast 2001. Tema soovitab nägu väljapoole kandmist mitte enne, kui laps on saanud 6 kuud vanaks. Enne seda ei ole laps selleks lihtsalt veel psühholoogiliselt valmis. Selles vanuses on paljud lapsed juba aga liiga rasked, et nägu väljapoole kandmine kandja enda keha paigast ei sikutaks, sest nagu öeldud, raskuskese kandja jaoks on siis paigast ära. Tula Exploreri puhul lubab koti kasutusjuhendit kasutada ka kuni 10kg lapsega, sealt edasi tuleb laps tagasi kõht vastu kandjat keerata. Paljud 6kuused lapsed ongi aga juba 10kg täis….


Kokkuvõtteks:

  • Nägu väljapoole asend pole su lapse kehale loomulik- vaid sundasend
  • Kui sa hangid oma lapse jaoks ka nägu väljapoole asendit võimaldava koti, siis ilmselt on kuskil koti disainimisel tehtud mööndusi ja last ainult kõht vastu kõhtu kandes leiaks tõenäoliselt mugavamaid vahendeid.
  • Dr.Henrik Norholt ütleb, et nägu väljapoole asendiks on laps psühholoogiliselt valmis alates 6. elukuust ja kindlasti mitte enne.
  • 6. elukuuks on paljud lapsed juba 10kg täis või osad isegi üle selle (raskemate lastega nt Tula Exploreri kasutusjuhend nägu väljapoole asendit ei luba – kas siis on mõtet endale selline kott osta kui see “aken” on nii väike või vahel ka täiesti olematu.
  • Kandja kehale on nägu väljapoole olev laps koormav.
  • Kottide kasutusjuhendid lubavad seda asendit ca 15min korraga ja ülestimulatsiooni vältimiseks vaid lapsele tuttavas ja rahulikus keskkonnas. Jällegi – on sel mõtet?
  • Laps ei tohi nägu väljapoole asendis magada. Kui ta jääb magama, siis tuleb ta koheselt õigetpidi keerata. Niimoodi lõug vastu rindkere magades on lapsel lämbumisoht ja kandjal puudub võimalus last jälgida ja tema heaolus veenduda.

Retooriline küsimus… “Milleks?”

Lisa oma kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga