Rõngaslina

Rõngaslina on üks neist lapsekandmisvahenditest, mida võibolla erinevates väikelastega seotud foorumites julgemalt soovitatakse. Sidumisviise pole sadu erinevaid, loogika lihtne – lina ots läheb kahe rõnga vahelt läbi, laps linasse, lina pingutatakse rõngaste vahelt paika ja voilā – tehtud! V-a-h-e-t-e-v-a-h-e-l osutub rõngaslina kasutamine pikast kootust kandelinast siiski keerulisemaks.

Hoppediz mrrakesh rõngaslina
Hoppediz Marrakesh rõngaslina

Rõngaslina on enamjaolt ca kahemeetrine kangas, mille ühte otsa on õmmeldud 2 metallist rõngast. Jah, otsides leiab ka kõikvõimalikke rõngaid, mis on silikoonist või meenutavad pigem vannitoa dušikardina kinnitusi – aga sellistest me vaatame kauge kaarega mööda onju. Nende rõngaste kandmisvõime hoolde usaldame me ju oma kalleima vara.

Rõngaslina - www.lapsekandmine.eeNii nagu kootud linal, on ka rõngaslinade kangaid väga palju erinevaid. Kõige levinum, nagu ikka, puuvillane…sinna teise äärmusesse jäävad siis need rebase- ja tšintšiljakarvad, erinevad siidisordid jne. Enamjaolt kootaksegi kandelinade kangas tootjafirmas valmis ning vastavalt mahule paisatakse sellest kangast müüki siis kuues (2-7) suuruses kandelinad ja rõngaslinad. Minu juurde on jõudnud ka trikookangast rõngaslinu, nende põhiprobleem on aga see, et mitte mingi valemiga ei anna nendega lapse seljatagust toestada kolme linakihiga, ühest (või kahest) jääb aga trikookanga puhul väheks.

Rõngaslinad sobivad alates sünnist kuni kandmisaja lõpuni…teate küll, siis kui laps tahab hoopis tõuksiga sõita 🙂 Väga head on need ka enneaegsete laste puhul, kes veel juhtmeid ja torusid eluspüsimiseks vajavad. Rõngaslinaga saab ema beebi turvaliselt enda külge siduda juhtmete tööd häirimata. Ootamatus olukorras saab aga kiiresti reageerida ja lapse ruttu linast välja võtta.

Rõngaslina plussid

 • sobib nii enneaegsele beebile kui ka suuremale väikelapsele
 • (vahel näiliselt 😉 ) kiirem ja lihtsam kui kootud kandelina
 • õhuke, soojas kliimas katab nii kandja kui lapse selga vaid üks kiht kangast
 • lihtne on laps kandja kõhult liigutada kandja puusale – ei mingit teistmoodi sidust
 • käib väga väikseks kokku, rullikeeratuna võtab nt mähkmekotis väga vähe ruumi
 • hea nt jope alla valmis panna, et vajadusel saaks lapse (jopet eemaldamata) linasse siduda
 • sopases parklas auto kõrval last linasse siduda kindlasti lihtsam/puhtam kui pika linaga
 • rõngaslinas on lihtne imetada, lina tuleb vaid veidi lõdvemaks lasta, et laps “toidulauani” jõuaks
 • rõngaste vahelt läbi käinud ja “üle jäänud” linasabaga saab (söövat) last soovi korral ka varjata

Rõngaslina miinused

 • raskus on ALATI kandja ühel õlal ja kehapoolel
 • nippe järgimata sõidavad rõngad pingutades lapsele selja taha
 • lapse hea ja mugav linaspüsimine korralikust konnaasendist sõltuv
 • last saab panna kõhule ja puusale, selgasidumine rõngaslinaga vaid väga kogenud linataja puhul!
 • rõngaslina valides peaks jälgima erinevaid õlatüüpe, endale ebasobiva õlaga rõngaslina võib hakata lapse raskusega nt “kaela sõitma”.
 • suunaga mustriga rõngaslinade puhul peab ostes valima õla, millel kanda eelistad (nt. kui mustril on oksal istuvad öökullid, siis õlga vahetades on öökullid pea alaspidi). Selliste mustrite puhul on ostes võimalik siis märkida, kas eelistad parema õla rõngaslina või vasaku.

Erinevad rõngaslina õlatüübid

Kui rõngaslina valima hakata on peale kanga ja korralike rõngaste vaja jälgida ka rõngaslina õlatüüpi. Järgnevalt mõned näited:

Kroogitud (gathered) õlg – kõige laiem õlatüüp. Kangas on vabalt ümber rõngaste tõmmatud ja rõngastest kaugemal on kolmekordse õmblusega kangas kinnitatud. Sobib suurepäraselt laiema õla puhul. Lapse raskuse võtab selle õla puhul enda kanda õlanukk, mis teeb selle kandjale mugavaks ka pikemate kandmiste puhul. Kogu raskus jaotatud laialt. Miinusena võib väikeste õlgadega kandja jaoks olla kangast liiga palju ja raske võib sellisel juhul leida rõngaslina_õlatüübidmugavat kangajaotust. Kui kangas liiga laialt panna (mis samas on raskuse puhul mugavam) on ühe käe liikumine piiratud.

Volditud (pleated) õlg – rõngaste ümbert on kangas kurrutatult kokku volditud ja siis läbi õmmeldud. On nii kitsamaid kui veidi laiemaid variante. Hoiduda võiks neist väga kitsastest. See surub lapse raskuse täpselt õla pehmematele kudedele ja tulemuseks on valusad õlad. Kitsamad mudelid, millel pole võimalik ka väikest serva õlanuki taha tõmmata võivad kaela joosta ja tulemuseks on ilmselt migreen. Hea õlatüüp kui tegemist veidi laiema versiooniga ja kandja on just see kitsamate õlgadega, kellele see kroogitud õlg oleks lihtsalt too much.

Polsterdatud (padded) õlg – istub õla peal, polsterdus siis mõeldud pehmendama. Vahel on seda rõngaslina keerulisem õppida pingutama nii, et polsterdus laseks linal korralikult ümber õla “sulanduda”.

Lisaks eelpool mainitutele õlatüüpidele on väga palju erinevaid hübriide, mis justkui ei ole ei üks ega teine (või siis vastupidi – on mõlemad). Nende hulka kuulub ka ühe ettevõtte (mitte kohaliku) poolt patenteeritud “Eesti” õlg. Mul on kahtlusi, kuidas see Eesti nime endale sai, aga enne kui kindlaid tõendeid saan, siis pigem ei hakka veel spekuleerima 🙂

Rõngaslina sidumine

Rõngaslina kasutamine tundub tihti lihtsam kui pika linaga mässamine, kuid ka sel on omad nipid, mida võiks teada.

Ettevalmistus:

 1. Alusta rõngaslina sidumist hoides rõngaid ühes käes ja lina saba teises. Kogu saba juurest lina pihku kokku ja aja see lina keerdu ajamata kahe rõnga vahelt läbi ja ühe rõnga vahelt uuesti tagasi või aseta rõngaslina juba ümber kere, rõngad õigesse kohta ja kokku korjatud sabaosa aja rõngaste vahelt läbi (enne läbi mõlema rõnga ja siis pealmise rõnga vahelt tagasi.
 2. Kontrolli, et servad jookseksid korrektselt ja linal ei oleks keerdu sees. Kahe rõnga vahelt sõrmitse kangas läbi, et servad jookseksid servast. Kuidas seda teha, võid vaadata siit.
 3. Kui rõngaslina pole veel paigas, siis pane see paika nüüd. Kui tahad rõngaslina kanda paremal pool, siis aja vasak käsi läbi ja siis pea. Kui tahad rõngaslina kanda vasakul pool, siis aja rõngaslinast läbi parem käsi ja siis pea. Jälgi, et selja pealt oleks rõngaslina kangas laialt (see annab sulle toetust juurde).
 4. Jäta lapse jaoks ruumi täpselt nii palju, et kui rõngaslina on paigas, siis saab sõrmega venitada rõngaslina oma puusakondi ülemise nurgani.

Lapse panemine linasse ja pingutamine

 1. Aseta laps rõngaslinasse –  võid ta alguses panna põlveõnnaldega istuma kokku kortsutatud kangal nii, et pepu vajub juba allapoole põlvi ja üle lina.  Kontrolli lapse kõrgust. Pealagi võiks olla musi kaugusel, suurema lapse puhul jälgi, et tema pepu ei läheks palju alla oma naba (kannatab enda alaselg ja see üks õlg, mis raskust kannab).
 2. Leia enda küljelt lina ülemine serv ja tõmba see lapsel üle selja. Vaata, et kangast jätkuks ka kapuutsiks ja keera äär siis alla kaela juurde tagasi (suurema lapse puhul võib lapsel soovi korral käed ka välja jätta).
 3. Alusta pingutamist. Jälgi, et rõngad oleksid õiges kohas. Haara selja tagant natuke lõtva kangast ja too see mööda rõngaslina rõngasteni. Sikuta see lõtv osa läbi rõngaste sikutades kangast selles suunas, kust konkreetselt see kangaosa rõngaste suunas tuleb (vaata sinise rõngaslinaga pilti).

  “NB! Kui sikutad kogu läbi rõngaste tulnud lina korraga, siis ei suuda sa esiteks korralikult lina pingutada ning rõngad nihkuvad paigast. Rõnga juurest on mõistlik pingutada lina paari cm haaval ja ikka nii, kuidas oranžide nooltega pildil on näidatud – ülemist serva täiesti horisontaalselt ja alumist sinna lapse pepu suunas.”

Pinguta kuni kuskil linas ei ole enam võimalik näppude vahele palju kangast haarata (lina peab olema pingul). Jälgi, et laps oleks ilusas konnaasendis ja alumine linaserv ulatuks talle põlveõnnaldesse. Lina peab olema kõige rohkem pingutatud lapse selja ja pepu piirkonnast, kui laps jääb linasse viltu võid alumist serva veidi järgi lasta. Kui muretsed, et kangas on lapse põlvede alt liiga tugevalt pingutatud, siis proovi, kas sinu kaks sõrme mahuvad sinna vahele, kui ei, siis lase alumist serva v-e-i-d-i-k-e-n-e järele.

Valmis!

Kui soovid lapse linast välja võtta, siis tõsta pealmist rõngast veidi, kuni kangas hakkab jooksma. Sama nipiga saad last ka imetamiseks allapoole lasta (enda alaselja pärast tõsta ta pärast söömise lõpetamist õigele kõrgusele tagasi 😉 ).