Pehme struktuuriga lapsekandmiskotid (SSC-d)

Lapsekandmiskottide valik on ilmselt algajale kõige keerulisem. Valik on väga lai, mudeleid väga palju ja hinnaklassid kõiguvad uuena 30€ ja 300€ vahel (jah, on olemas ka need High End kangastest pehme struktuuriga lapsekandmiskotid, mille leiad hea vedamisega (ainult) €800 eest aga nendel me siin pikemalt ei peatu). Kui valid oma lapsele “kõhukotti”, siis pehme struktuuriga lapsekandmiskotid (SSC-d – lühend sõnaühendist Soft Structured Carrier) on need HEAD lapsekandmiskotid. Kõik ülejäänud võiks ausalt öeldes pigem poodi jätta.

Lapsekandmiskotid
Tula lapsekandmiskott

Kuidas ära tunda, millised on head lapsekandmiskotid?

Mõned kiired punktid, mida kindlasti jälgida:

  • Pehme kangast seljatagune, mis laseb lapse seljal olla endale loomulikult kumer. Lapse selg on sündides C-tähe kujuline ja tema selga kõva paneeliga sirgeks suruv kott paneb ta selja sundasendisse. Lapse selg väsib kiiremini, tekivad lihaspinged.
  • Laps istub kotis konnaasendis. Tema jalad on paneeliga toestatud põlvest põlveni, pepu saab vajuda sügavale kangasse ja on seega veidi allpool kui põlved (suuremad lapsed põlvest põlveni toestust ei vaja, nende puhul on ok, kui paneel on kuni poolde reide – kui neil endal muidugi mugav on. Soonimist õige kandmise puhul ei pea siin kartma, kui lapse pepu on allpool põlvi, siis toetub keha raskus pepule ja koti serv ei sooni talle ka jalga). Konnaasendis laps ei istu, see on väga oluline fakt meeles pidada, sest osad kotid on ka laiapõhjalised, kuid kangas koti paneelil on kõva või ei võimalda kott lihtsalt lapse pepu allpool põlvi olemist. Sellises kotis on laps ISTUB juba ka siis, kui ta keha veel selleks füüsiliselt valmis ei ole.
  • Beebi pea ja kael on toestatud. Eriti alguses, kui laps ise veel pead ja kaela ei suuda hoida, on see väga oluline. Lapse kukal peab olema nii palju toestatud, et pea ei saaks teha järske nõksatusi tahapoole. Laps peab saama pead puhkamiseks toetada kandja vastu.
  • Kott peab olema kandjale mugav kasutada. Ohvrimeelne kannatamine ei too siin mingeid parima lapsevanema tiitleid. Vali endale kott, millega sul on mugav last vajadusel ka kolm-neli tundi kanda. See ei pruugi olla sinu jaoks see kott, mida kiidab su sõbranna. Inimesed ja kehad on erinevad. Proovi ja katseta enne kui otsustad.

Milliseid kotte vältida?

  • Kotte, millel puudub kandjale korralik puusatoestus. Kui osa lapse kaalust ei toetu kandja puusadele, on ilmselgelt kogu lapse raskus mõeldud olema kandja õlgadel…vahel lihtsalt lamedad peenikesed traksid õlgade pehmetel kudedel…teil ei hakka selle peale mõtlemisest õlasooned valutama?
  • Kotte, mille reklaampiltidel on lastel pea kandja rindade vahel. Me oleme vast kõik kuulnud, kuidas modellidele piltideks pesulõksudega riideid selga sätitakse – kui juba reklaampildiks ei ole võimalik kotti kandja jaoks normaalsele kõrgusele paigutada, siis ei ole see selle kotiga ilmselt võimalik. Ma olen üritanud “päästa” neid emasid, kes nende kottidega minu juurde poodi satuvad. Paraku saab vahel rihma pingutamise ruum enne otsa, kui laps ligilähedalegi kõrgusele, kus raskuskese oleks paigas. Kui laps on liiga all, siis väsib ja hakkab varsti valutama kandja alaselg. Vahel on pingutamisest hoolimata lapse ülakeha kaldu kandja kehast eemale…näpistama hakkab kandjal õlgade tagant..kaugel pole turjavalu ja siis ka alaseljavalu. Kui puusatoestus kandjale puudub ON VÄGA OLULINE, et laps oleks musi kõrgusel (lapse pealaele saab vabalt musi teha) ja lapse pepu ei ole allpool kandja naba.
  • Kotte, mis on kitsa jalgevahega. Need puusad, puusad, puusad…need puusad…! Puusadüsplaasia on sagedaseim kaasasündinud defekt vastsündinutel. See on olukord, kus puusanapp või reieluupea ei ole millegipärast raseduse ajal piisavalt arenenud/tugevaks saanud, et puusaluu suudaks reieluupead “pesas kinni hoida”. Reieluul on oht paigast nihkuda, tekitades puusanihestuse, mis vajab juba ilmselt kipsi. Milleks riskida? Konnaasendis on reieluu “sügaval pesas”, kõik saab omas tempos areneda ja tugevneda. Kitsa põhjaga kotis on kogu lapse keha raskus tal jalgevahel…sa ise tahaksid veeta nii tunni, kaks?
  • Kotte, mis on kõva seljapaneeliga. Kui beebi seljatagune materjal on paks ja sirge lõikega, siis sunnib see beebi selja sirgeks. Beebi selgroog on sündides C-tähe kujuline, lisa S-kaar lisandub siis, kui laps hakkab end püsti ajama ja kõndima – seni on beebi selja puhkeasend kumer. Sundides tema selja sirgeks on see tema seljale väsitav ja võib tekitada lihaspingeid.